Dантист - стоматологічний кабінет

Сайт стоматологічного кабінету "Dантист"
Пародотологія

Пародонтологія

parodontitПародонтологія — це один з багатьох розділів стоматології, що займається діагностикою, профілактикою та лікуванням патології пародонту.
До пародонту відносять всі органи та тканини, які розміщені навколо зуба — ясна, кісткова тканина, в якій розташований корінь зуба та зв’язковий апарат зуба. Найбільш поширеними захворюваннями в пародонтології є:  гінгівіт, пародонтоз, пародонтит.
Гінгівіт — це початкова стадія пародонтиту. Гінгівіт є запалення ясен, що характеризується незначною ранимістю ясен, кровоточивістю ясен і постійним не свіжим запахом з рота. Лікування гінгівіту відбувається вельми швидко та безболісно, при якому усувається кровоточивість ясен та запалення в цілому.
При поверхневому запаленні ясен (якщо в процес залучені тільки м’які тканини ясен ) ми маємо справу з гінгівітом. Запалення може виникнути в області 1 — 2 зубів ( локальний гінгівіт) або всіх зубів (генералізований гінгівіт).
Запалення ясен зазвичай починається з їх пошкодження, наприклад, при їжі, чищенні зубів, при неправильно накладеної пломбі або коронці, хімічному опіку. У цьому випадку в травмовані ясна проникають хвороботворні мікроорганізми що посилюють запальну реакцію, виникає набряк, змінюється її контур. За рахунок набряку поглиблюється яснева борозна між зубом та утворюється так звана ясенна кишеня. В результаті виникають такі симптоми: почервоніння ясенного краю, набряк та кровоточивість ясен, ясна стають чутливими та хворобливими, спостерігаються труднощі при жуванні та ковтанні .
Наявність м’якого зубного нальоту, зубного каменю, погана гігієна порожнини рота є обов’язковими умовами, а дуже часто і самостійною причиною виникнення та підтримки захворювання.
Часто гінгівіт спостерігається у людей з неправильними видами прикусу, при скупченості зубів та їх неправильному положенні. Коротка вуздечка верхньої та нижньої губи — це теж фактор ризику захворювання пародонту.
Важливу роль відіграє куріння (виникає спазм кровоносних судин), зниження захисних сил організму (імунодефіцит), нестача вітаміну С та інші фактори ризику.
У гострій стадії процесу зазвичай відзначаються біль, печіння, набряк ясенного краю, кровоточивість при чищенні зубів. Якщо причина хвороби не усунена, то гострий гінгівіт переходить в хронічну форму, яка сама по собі, без лікування, не проходить. У цьому випадку ясна синіють, періодично кровоточить при чищенні зубів та при прийомі їжі. З’являється неприємний запах з рота.
Важкі форми гінгівіту, наприклад виразковий гінгівіт, спостерігаються при важких загальних захворюваннях організму. Наприклад, при цукровому діабеті або серйозному імунодефицитному захворюванні. У цьому випадку підвищується температура, на яснах брудно-сірого кольору з’являються хворобливі виразки, покриті плівкою, погіршується загальне самопочуття.
При гінгівіті зуби залишаються стійкими, оскільки процес не проникає в глиб пародонту, не утворюється так звані пародонтальні кишені.
Якщо вчасно не провести лікування ясен, гінгівіт перейде в пародонтит. Це набагато більш серйозне і небезпечне захворювання, ніж гінгівіт. Часто воно стає незворотнім, так як при пародонтиті уражаються та руйнуються глибокі тканини пародонту — зв’язки зуба та кісткова тканина щелепи.
Пародонтит — це найсерйозніше запалення ясен (комплексу тканин, що утримують зуб). На певній стадії пародонтиту кровоточивість ясен перетворюється на рухливість зубів, яка призводить до втрати зубів.
Проявляється пародонтит кровоточивістю та хворобливістю ясен на перших порах, їх припуханням, наростанням твердих зубних відкладень. Так званих «каменів ». З’являється запах з рота. З часом з’являються патологічні зубоясневі кишені , коли інструмент стоматолога при огляді легко проникає в простір між зубом та яснами . Кишені, як правило, заповнені твердими і м’якими зубними відкладеннями, які є наслідком неправильного, нераціонального догляду за зубами.
Фактично гінгівіт та пародонтит — це дві взаємопов’язані форми захворювання, оскільки запальний процес виникає спочатку в тканинах ясен (гінгівіт , і поступово до нього залучаються найближчі структури пародонту : зубояснева зв’язка та альвеолярна кістка (пародонтит)) .
Пародонтоз — це дистрофічний процес пародонту, який протікає без запалення, він може задіяти як нижню, так і верхню щелепу. Якщо до процесу приєднається запалення, то він зможе зруйнувати зуби ще швидше. Пародонтоз у такому випадку буде складно діагностувати, оскільки його симптоми будуть схожі на пародонтит. Пародонтоз може протікати по-різному, в одних областях більш активно, в інших — мляво. Найчастіше це прояв загальних захворювань організму .
Захворювання пародонту можуть розвинутися від травм (механічних, фізичних, хімічних , а також від травмування нависають краями пломб , неправильно виготовленими коронками тощо) або ж від загальних захворювань організму .
Щоб уникнути неприємних відчуттів, пов’язаних з оголенням шийки зуба, ми рекомендуємо регулярно вживати в їжу цільні горіхи і свіжі овочі та фрукти, влаштовувати своїм зубам і ясен так звану тренування, попутно забезпечуючи організм вітамінами , мінералами та іншими корисними речовинами.
Лікування гінгівіту, пародонтиту та пародонтозу являє собою досить складну, але цілком здійсненне завдання. Самолікування — далеко не кращий спосіб для боротьби з пародонтитом та пародонтозом, повністю і швидко вилікувати захворювання на дому, як правило, не вдається.

Вам необхідна консультація пародонтолога , якщо у вас з’явилися такі симптоми:

  • кровоточивість ясен при чищенні зубів;
  • неприємний запах з рота;
  • зуби покриті темним нальотом;
  • припухають ясна;
  • оголилися шийки зубів;
  • з’явилася рухливість зубів.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code